FinancieInvestovanie

Virálne akcie tu s nami už ostanú

Virálne akcie

Kým na Slovensku je situácia spojená s pandémiou veľmi vážna, akciové trhy sú až priveľmi “nadšené”. Aj do slovníka skúseného investora/obchodníka sa dostávajú “virálne akcie”.

Najsilnejším “maskotom” tejto skupiny akcií je určite Tesla. Tá zaznamenala práve počas pandémie nevídaný rast svojich akcií. Samotný zakladateľ Elon Musk sa aj vďaka tomu skokovo stal najbohatším človekom planéty.

Ukázalo sa, že tento trend môže zájsť aj do extrému. Neskúsení internetoví obchodníci môžu podľahnúť tomuto trendu a masovo nakupovať aj akcie spoločností, ktoré by na základe rozumných analýz nemali zaznamenávať taký veľký záujem o obchodovanie. Práve virálny charakter spôsobuje, že ak aj na takomto obchodovaní zbohatne niekoľko jedincov, tak ich úspech sa šíri raketovým tempom. Najviac na to obvykle doplatia práve menej skúsení investori/obchodníci. Kým zopár ľudí naozaj slušne zarobí, veľká masa zaznamená výrazné straty.

Aké šialené výkony (a pády) dokážu virálne akcie urobiť, ukázala nedávno kauza GameStop. V nej veľká masa “malých” investorov začala “vojnu” proti veľkým hráčom na Wall Street. Akcie spoločnosti GameStop vystrelili z decembrových hodnôt o viac než 1500%. Práve virálny záujem veľkej masy investorov a koordinované aktivity na internetovom fóre ukázali ako rýchlo sa dá “nafúknuť bublina”.

Zároveň sa s kauzou začali spájať aj ďalšie kontroverzné skutočnosti, kedy brokeri či iné inštitúcie začali robiť zásahy proti tomuto masovému trhovému správaniu. Medzi nadšencami, ktorí sledovali kauzu GameStop, to vzbudilo vlnu nevôle. Začali sa aj vynárať otázky, či sú určité postupy a reakcie v poriadku.

V každom prípade aj virálne akcie ukazujú silu sociálnych sietí, ktoré sú už výrazne začlenené aj do obchodovania na burzách. Sociálne obchodovanie, zdieľanie rýchlych (často aj neoverených) investičných tipov či kopírovanie taktík úspešných obchodníkov. Investovanie a trading sú vďaka tomu mimoriadne dostupné aj množstvu neskúsených investorov.

Mnohí odborníci sa zhodujú, že sociálne obchodovanie (social trading) či virálne akcie tu už s nami ostanú. Tiež sa diskutuje o potrebe legislatívne ošetriť tieto nové trendy a skutočnosti. Pre trhový mechanizmus však nemusia byť neprimerané obmedzenia správna cesta.

Chcete investovať dlhodobo? Dokážeme Vám porovnať rôzne investičné riešenia. O Vaše peniaze sa tak budú starať skutoční investiční odborníci. Vieme sprostredkovať takéto pripravené investičné riešenia od viacerých renomovaných spoločností.