FinancieInvestovanie

Sociálne obchodovanie je bomba

sociálne obchodovanie

Koronakríza pritiahla množstvo neskúsených investorov a obchodníkov na burzy. Pod vidinou rýchleho úspechu riskujú a využívajú aj sofistikované a rizikové nástroje – obchodovanie forex, komodity, cryptomeny… Nevyhýbajú sa ani používaniu finančnej páky, čím v podstate obchodujú “na úver”. Teda s peniazmi, ktoré tak úplne nevlastnia. Každý zle vyhodnotený obchod je často sprevádzaný vysokými stratami. Až 75% obchodov, pri ktorých využívajú páku, skončí stratou peňazí.

Pri tejto vlne, ktorej podliehajú vo veľkej miere mladí a neskúsení, začína narastať obľuba tzv. sociálneho obchodovania. Viacerí online brokeri (burzoví makléri) vytvárajú platformy, ktoré fungujú na princípe sociálnych sietí. Užívatelia (obchodníci a investori) si zdieľajú svoje názory, úspechy a obchodné aktivity. Vyvíjajú sa tu nové, unikátne funkcie na základe narastajúceho dopytu zo strany neprofesionálnych obchodníkov a investorov.

Je zrejmé, že sociálne obchodovanie je bomba. Má obrovský dosah. Ľudia sú ochotní a vyslovene chcú nasledovať iných (preukázateľne úspešných) užívateľov.

Kopírovanie obchodov

Veľmi rýchlo vznikla na týchto platformách unikátna možnosť kopírovať obchodníkov a investorov. Doslova fenomén, ktorý dáva zmysel. Mnoho skutočne úspešných a skúsených profesionálov sa začína tejto oblasti venovať. Ako pri iných sociálnych sieťach, ak dosiahnete určité množstvo (na)sledovateľov, je to pre Vás aj finančne výhodné.

Ak to preženiem, ak by najlepší investori a obchodníci postupne prešli na podobné platformy, bolo by nesmierne jednoduché aj pre bežných ľudí, aby si vytvorili účet a len jednoducho dali kopírovať takýchto odborníkov. Odborníkov, ktorí sa im budú starať o ich peniaze profesionálne a lacno.

Zatiaľ na začiatku

Samozrejme je to len v začiatkoch a má to svoje PRE aj PROTI. Uvádzame niektoré z nich:

+ šetrenie času – nakoľko sa Vaše portfólio vyvíja rovnako ako portfólio obchodníka, ktorého kopírujete bez nutnosti odborných znalostí a náročných analýz

+ kolektívna sila – zázemie dobre zvolenej komunity môže byť veľkým prínosom, pričom skúsenosti a informácie sa rýchlo zdieľajú a šíria

+ rýchlosť a jednoduchosť – jedná sa o jednoduché, užívateľsky prívetivé platformy

– neodborné a neoverené informácie – ako každá sociálna sieť aj tieto sú dnes nabité veľkým množstvom informácií pochybnej kvality

– kopírovanie neskúsených či nevhodných obchodníkov – stále je tu veľký priestor na uvedenie do omylu zo strany potenciálneho “odborníka”, ktorého sa rozhodnete nasledovať (“kopírovať”) napr. z dôvodu dosahovania zisku v minulých obdobiach

Rastúci potenciál

Je zrejmé, že moderná doba bude prinášať aj evolúciu v oblasti investovania a obchodovania na burzách. V tomto smere je sociálne obchodovanie fenomén s potenciálom. V mnohých prípadoch, pri menej skúsených obchodníkoch a investoroch, je však opatrnosť skutočne nutná.

S našimi klientami sa zameriavame primárne na dlhodobé a pravidelné investovanie. Investičné portfólio by malo byť postavené tak, aby spĺňalo nielen priority klienta, ale aj rizikový profil. Možnosti budovania majetku máme rozdielne, avšak riziko by malo byť pre každého klienta primerané.