Financie

Rezervačná zmluva – treba dať pozor

Rezervačná zmluva

Opakovane sa v praxi stretávame, že situácia na trhu nehnuteľností vytvára nekorektný tlak na podmienky aj v rezervačných zmluvách. Ceny nehnuteľností, napr. v niektorých menších mestách, občas výrazne prevyšujú hodnotu, ktorá je uvedená v znaleckých posudkoch. Posudky sú kľúčové pre získanie financovania pomocou hypotéky, ktorú využíva drvivá väčšina kupujúcich. A nielen využíva, ale potrebuje, nakoľko vysoké ceny nehnuteľností sú dosiahnuteľné pre mnohých ľudí jedine s pomocou hypotéky. Rezervačná zmluva je dokument, ktorému treba venovať väčšiu pozornosť.

Keďže v rezervačnej zmluve skladá klient pre predávajúceho (obvykle zastupovaného realitkou) nemalú zálohu, je rozumné dať si pozor, aké podmienky sú v rezervačnej zmluve uvedené. V článku na našej bezplatnej finančnej poradni, sme spísali niekoľko postrehov, ktoré môžete zvážiť v rámci svojej rezervačnej zmluvy.

Zvážte tieto odporúčania

Rezervačná zmluva, resp. celkovo zmluvné dokumenty, majú mať v sebe určitú rovnováhu práv a povinností predávajúceho a aj kupujúceho.

  • Zvážte aj služby právnika– Ak nie ste úplne schopný (odborne) odhaliť nedostatky, tak je to rozumný postup. Zaplatiť desiatky tisíc eur za nehnuteľnosť je v porovnaní s cenou právnika “kvapka” v mori. Právnik Vám pomôže následne aj s kúpnou zmluvou a pomôže Vám skontrolovať právny stav nehnuteľnosti. Môže Vám tiež pomôcť, ak by sa to niekde v procese skomplikovalo.
  • Požadujte férové podmienky – Rezervačná zmluva, resp. celkovo zmluvné dokumenty, majú mať v sebe určitú rovnováhu práv a povinností predávajúceho a kupujúceho.
  • Nájdite si odborníkov, ktorí zastupujú Vaše záujmy – Potrebujete nejakú “protiváhu”. Niekoho, kto bude pri kúpe alebo výstavbe riešiť aj podmienky vo Váš prospech, resp. na Vašu ochranu. Hypotekárny špecialista, osobný bankár, stavebný dozor, právnik, finančný špecialista,… Bohužiaľ zastupovanie realitnou kanceláriou toto pre kupujúceho nezaručuje – realitná kancelária zastupuje najmä záujmy predávajúceho. Predávajúci chce rýchlo predať a za čo najvyššiu cenu. Kto teda rieši Vaše záujmy a práva, vyjednáva vo Váš prospech, alebo rieši nie “najrýchlejšie” ale najvýhodnejšie financovanie kúpy?
  • Právne a finančné poradenstvo – Pri kúpe nehnuteľnosti vo výške desiatok tisíc či stoviek tisíc eur dáva zmysel zvažovať aj tieto služby a poradiť sa so skúsenými odborníkmi a konzultantmi, na ktorých sú dobré skúsenosti. Vedeli ste, že služby skúseného finančného sprostredkovateľa neplatíte Vy? Vyberte si odborníkov, na ktorých sú dobré referencie.

Kým realitná kancelária zatupuje najmä záujmy predávajúcich, my zastupujeme záujmy našich klientov – kupujúcich. Pri financovaní kúpy vieme porovnať všetky dostupné finančné riešenia na Slovenskom trhu. Zároveň s klientom riešime paralelne schvaľovanie vo viacerých bankách a finančných inštitúciách. Vyjednávame v prospech našich klientov, pričom za tieto služby nič neplatí. Pozrite si naše služby, za ktoré neplatíte: