Hypotéka

Očakávate zníženie cien nehnuteľností?

znizenie cien nehnutelnosti

Naďalej prebiehajúca koronakríza rozpútava rôzne diskusie medzi odborníkmi aj verejnosťou. Pri cenách nehnuteľností sa naďalej predikcie rozchádzajú. Aj minulé predikcie o poklesoch cien nehnuteľností zatiaľ neboli naplnené. Súčasná situácia sa nedá ani tak úplne zrovnávať s hypotekárnou krízou, ktorá tu nastala v roku 2008.

Nie je pravda, že zníženie cien je nereálne. Avšak trh s nehnuteľnosťami na Slovensku je veľmi špecifický. O kúpu vlastnej nehnuteľnosti je stále zo strany obyvateľstva veľký záujem. “Bývanie” chcú Slováci vlastniť. Tiež je rast trhu naďalej podporovaný nízkymi úrokovými sadzbami pri hypotékach. Predpokladom na zníženie cien nenahráva ani fakt, že dopyt najmä v zaujímavejších lokalitách Slovenská je stále vyšší ako ponuka nehnuteľností, ktoré sa dajú kúpiť.

Čo by mohlo prispieť k zníženiu cien?

Pri tomto tempe narastania cien môžu už zavážiť aj zavedené obmedzenia pre zadlžovanie ľudí od Národnej banky Slovenska. Ak nebudú narastať podobným tempom aj príjmy ľudí, tak v určitom momente väčšie množstvo žiadateľov o hypotéku dostane zamietavé stanovisko alebo obmedzenie financovania cez banku. Potreba a tiež miera vlastných zdrojov v týchto prípadoch bude veľmi podstatná. Situácia s prebiehajúcou pandémiou však ukazuje, že veľké množstvo ľudí rezervu nemá dostatočnú aj na základné prežitie niekoľkých mesiacov v ťažkých časoch. Nie ešte odložených a pripravených 30000 EUR na dofinancovanie kúpnej ceny bytu či domu.

Situáciu by mohli zmeniť aj rôzne nájomné byty, ktoré sa už roky pripravujú. Hovorí sa o tom aj na úrovni vrcholovej politiky. V súčasnosti však nie je úplne zrejmé, že by sa na trhu vo vyťažených lokalitách začali objavovať ponuky nájmov, ktoré by boli skutočnou alternatívou k postoju nášho obyvateľstva pri riešení vlastného bývania. Museli by sa koncepčne začať riešiť rekonštrukcie nevyužitých budov a nehnuteľností, resp. stavať nové nehnuteľnosti s bytmi na prenájom. Trh má ešte ďaleko od situácie, ktorá by bola aspoň “dobrá”.

Zmena pomeru dopytu a ponuky. Buď sa musí rapídne zvýšiť ponuka dostupného bývania – a to najmä vo vyhľadávaných lokalitách a mestách. Tomu však úplne nenahráva súčasná situácia s pandémiou, kedy sa viaceré plánované výstavby a projekty úplne zastavili alebo ich dodanie na trh sa oddialilo. Alebo zo strany dopytu musím dôjsť k rapídnemu poklesu. Realitné kancelárie zatiaľ tvrdia, že je pretrvávajúca situácia, kedy pri väčšine nehnuteľností, ktoré sú na predaj, sú minimálne 2 a viacerí záujemcovia, ktorí chcú nehnuteľnosť kúpiť za inzerovanú cenu.

Čakať na zníženie cien nehnuteľností?

Všeobecne platí, že v prípadoch, kedy ľudia potrebujú a chcú riešiť vyslovene kúpu vlastného bývania, nie je na čo čakať. Trh z dlhodobého hľadiska s najväčšou pravdepodobnosťou nebude mať klesajúci trend pri cenách nehnuteľností. Pri dostatočnej rezerve vlastných zdrojov sa môže podariť, v prípadnom krátkodobom poklese, výhodne kúpiť nehnuteľnosť.