Očakávate zníženie cien nehnuteľností?

Publikované
znizenie cien nehnutelnosti

Naďalej prebiehajúca koronakríza rozpútava rôzne diskusie medzi odborníkmi aj verejnosťou. Pri cenách nehnuteľností sa naďalej predikcie rozchádzajú. Aj minulé predikcie o poklesoch cien nehnuteľností zatiaľ neboli naplnené. Súčasná situácia sa nedá ani tak úplne zrovnávať s hypotekárnou krízou, ktorá tu nastala v roku 2008.

“Zdravé” – ESG investovanie

Publikované
ESG investovanie

“Zdravé” investovanie alebo spoločensky zodpovedné investovanie. ESG investovanie hovorí o prístupe prijateľnom pre životné prostredie, zohľadňujúcom sociálne aspekty a tiež spoločensky zodpovedné riadenie. V rámci investovania je to v podstate uprednostňovanie firiem, ktoré nie sú namočené v korupčných škandáloch, neohrozujú životné prostredie a zdravie ľudí, zohľadňujú mnohé sociálne aspekty či sú v poriadku z pohľadu […]

Sociálne obchodovanie je bomba

Publikované
sociálne obchodovanie

Koronakríza pritiahla množstvo neskúsených investorov a obchodníkov na burzy. Pod vidinou rýchleho úspechu riskujú a využívajú aj sofistikované a rizikové nástroje – obchodovanie forex, komodity, cryptomeny… Nevyhýbajú sa ani používaniu finančnej páky, čím v podstate obchodujú “na úver”. Teda s peniazmi, ktoré tak úplne nevlastnia. Každý zle vyhodnotený obchod je často sprevádzaný vysokými stratami. Až […]

Legislatívne podporený odklad splátok nepomáha

Publikované
Odklad splátok nepomáha

V priebehu marca a apríla sa obrátili do našich finančných poradní na portáloch Modrý koník a Finporadna.sk desiatky ľudí s požiadavkou o radu. Na mnohé ťažké situácie sme nemali recept. Pre mnohých z nich ani “náplasť”, ktorá vznikla na podnet štátu a po dohode s bankami, nepomohla. Odklad splátok nepomáha väčšine týchto ľudí.

Index “Zdravie za peniaze”

Publikované
Index Zdravie za peniaze

Iness vytvoril veľmi zaujímavý index na naše zdravotníctvo. Index Zdravie za peniaze porovnáva 25 krajín a hodnotí kvalitu zdravotníctva v 23 ukazovateľoch. Samozrejme bohatšie štáty vynakladajú viac peňazí a teda aj kvalita zdravotníctva je vyššia. Index preto zohľadňuje aj pomer vynakladaných prostriedkov, resp. ich efektivitu.

Dofinancovanie bývania, ak hypotéka nestačí

Publikované
dofinancovanie bývania

Vstupujeme do poslednej tretiny roka 2020 a pandémia naďalej znepríjemňuje situáciu pri hypotékach. Čiastočne sa uvoľnili opatrenia, ktoré banky zaviedli pri prísnejšom posudzovaní žiadateľov. Avšak naďalej vo viacerých bankách pretrvávajú bariéry – napr. pre niektorých živnostníkov, alebo aj žiadateľov, ktorí majú príjem zo zahraničia. Tiež opatrenia Národnej banky Slovenska sťažujú dofinancovanie bývania.