Poistenie

3 tipy ako na rozumné životné poistenie?

životné poistenie - zlomená noha

V roku 2021 si klienti žiadali od nás najmä konzultácie k hypotékam. Lacné úverové peniaze a nízke úrokové sadzby naďalej ženú vpred nielen trh s nehnuteľnosťami, ale aj ľudí zadávať žiadosť o hypotéku. Alebo výhodne refinancovať. Úplne na opačnej strane spektra je vôľa zabezpečiť sa. Väčšine chýba zabezpečenie v podobe aspoň minimálnej rezervy alebo aspoň rozumné životné poistenie.

Úverové splátky tvoria významnú časť rodinného rozpočtu. Nie je nič výnimočné, ak je to výrazne viac ako tretina celkového príjmu rodiny. Len malé percento ľudí má pritom aspoň minimálnu finančnú rezervu. A to pri hypotéke považujem za toto úplne minimum aspoň 3 mesačné príjmy rodiny. Tým, čo zažili svoj najhorší rok pri vzniku pandémie a hromadne žiadali o odklady splátok, už nebolo často inej pomoci. Toto postihlo tisíce Slovenských domácností. Pritom pandémia ich postihla mnohých najmä ekonomicky a nie zdravotne. Niektorí ostali doma a prišli o príjmy nie pre chorobu. Ale kvôli obmedzeniam, kvôli tomu, že napr. do reštaurácií prestali chodiť ľudia. Paralyzovalo ich to, ale mohli pracovať a nájsť si tak svoje príjmy inde.

Avšak, ak ostanete vážne zdravotne postihnutý (čo i len dočasne) z dôvodu choroby alebo úrazu, tak tam nie je alternatíva. Ak ste na vozíku nemôžete pracovať vo väčšine bežných zamestnaní. Ak musíte ležať “prikovaný” k posteli, alebo chodiť na chemoterapiu, tak nemôžete zabezpečiť príjmom seba a už vôbec nie svoju rodinu. Na toto potrebujeme poistenie, alebo dobrú finančnú rezervu. Nejaké zabezpečenie je treba. Lebo aj počas tohto zlého obdobia, musíme bývať a hlavne musíme platiť aj tú najvýhodnejšiu hypotéku (ako ukázal aj hromadne využívaný odklad splátok počas pandémie – to je len “náplasť” na chvíľu).

3 tipy ako na rozumné životné poistenie

  • Urobte si finančnú rezervu – viete aké sú náklady Vašej domácnosti. Pozrite si 6 posledných výpisov (ideálne za celý rok, lebo niektoré výdavky ako ročné poistenie domu či prezúvanie pneumatík a servis auta, ktoré asi potrebujete neplatíte každý deň). Takto ľahko zistíte priemer a vynásobte to aspoň 6x – toto Vám zabezpečí jediné, pol roka čas na riešenie veľmi vážneho problému. Nie viac, ale nie menej. A je problematické si v najbližšom období takú rezervu vytvoriť, poslúži Vám to aspoň orientačne, aby ste vedeli aké čiastky si nastaviť na rozumné životné poistenie. Je vhodné pri životnom poistení mať ale vykrytý čas aspoň jedného roka. Proste čas, ktorý Vám dá šancu nájsť riešenie.

  • Neviete si predstaviť odložiť túto čiastku? Tak ak máte hypotéku a najmä rodinu so svojimi potrebami, urobte si rozumné životné poistenie. Nie najlepšie. Nie najdrahšie. Nie najlacnejšie. Nie na všetko. Proste rozumné. To je také, čo Vám zaistí opäť ten čas. V rozumnom poistení nemôžete mať všetky poistné krytia. A ak máte takú zmluvu, za ktorú platíte “pár eur”, tak Vaše poistné krytia zväčša nič neriešia, ak nastane situácia, pre ktorú ste si poistenie dali.

  • Ak si už životné poistenie uzatvárate, tak opäť myslite najmä na to, aký má poistka zmysel. Poistite si najmä “veľké riziká”. A to nie je len smrť. To sú najmä riziká, ak ostávate nažive, ale Vaša schopnosť zarobiť na svoje potreby alebo potreby rodiny sa drasticky zníži. Poistenie trvalých následkov úrazu, poistenie civilizačných/závažných ochorení, poistenie trvalej invalidity (štatistiky častejšia je od 40%). Tie veľké riziká, vážne udalosti, si zaslúžia aj ROZUMNÉ POISTNÉ KRYTIE. A to vychádza z Vášho rozpočtu, reálnych nákladov, toho čo budete potrebovať napr. počas roka, kedy budete musieť absolvovať liečbu. Ak potrebujete šetriť, tak možno zredukujte iné poistenia, aby ste sa vošli do Vášho rozpočtu.

Môžete využiť naše bezplatné konzultácie. Jednoducho nám napíšte a pozrieme ukážeme Vám aké sú alternatívy riešenia. Porovnávame všetky životné poistenia na Slovensku.